Sedmnáctého listopadu je svátek. Zástupkyně Dcer ho oslavily ve workshopu o 50. letech 20. století, který byl konán v liberecké universitě a jehož aktivními účastnicemi byly i Dcery. Vždy se na takovýchto akcích lidé setkávají. Tentokrát to bylo s historikem Tomášem Bursíkem. Mladý muž, který si zvolil pro svá zkoumání mimo jiné protikomunistický odpor a komunistickou perzekuci a jehož práce si velmi vážím.
A pak tu je ještě jedna sbírka, a to o skautingu.
Prosím, klikněte na nadpis a vyslyšte výzvy. Pokud nemáte možnost uchovávat doma zmiňované předměty nebo máte-li pocit, že by tyto byly lépe zajištěny pro kolektivní paměť v Národním muzeu v Praze, neváhejte a ozývejte se.
Nová sbírka k dějinám protikomunistického odporu a komunistické perzekuce v Národním muzeu
Národní muzeum se obrací k široké veřejnosti se žádostí o pomoc při sběru a dokumentaci projevů odboje, odporu a komunistické represe z let 1948—1989. Žádáme ty, kteří mají ve svém vlastnictví některý z níže uvedených předmětů a byli by rádi, aby zůstaly zachovány i pro další generace, aby takové předměty a věci věnovali Národnímu muzeu pro výstavní a dokumentační účely.
I) Hmotné artefakty
- Předměty spojené s protikomunistickými aktivitami — vysílačky, různé nástroje, fotoaparáty, záznamové přístroje, předměty denní potřeby, rozmnožovací stroje, letáky, osobní doklady, falešné pasy, falešné občanské průkazy, průkazy odbojových skupin, falešné peníze atd.
- Případné písemné záznamy protikomunistických aktivit a komunistické represe — zápisníky, památníky, deníky, protikomunistické texty, odbojové výzvy, politické programy, samizdatové texty, osobní korespondence, dopisy z vězení, dokumenty spojené s perzekucí člověka, texty básní, písní, říkanek, vtipů atd.
- Předměty spojené s komunistickou represí — výrobky vězně, tajně vyráběné dárky pro blízké, vězeňský oděv, předměty každodenní potřeby, nádobí, různé pomůcky vězněného člověka, vězeňské kresby atd.
II ) Fotografická dokumentace
- Dobové fotografie všech aktivit spojených s protikomunistickými aktivitami a komunistickou represí (např.: fotografie umístění mrtvých schránek, předmětů odbojových aktivit, skrýší, různých strojů, fotografie vězeňských zařízení, vojenských budov, sídel národních výborů, stranických sekretariátů, hraničních pásem, poškozených budov, soch, fotografie letáků atd.
- Nápisy na veřejných místech — veršované či jinak standardizované
- Další výtvory lidské tvořivosti
- Fotografie pomníků a pamětních desek protikomunistických aktivit, komunistických obětí a míst komunistické represe z let 1968—1969 a po roce 1989 do současnosti
III) Nepublikované vzpomínky, paměti, autobiografické poznámky, nahrané či nafilmované (audio/video) vzpomínky
Máme zájem o všechny fenomény výše uvedeného typu, vytvořené v období od roku 1948—1989, v případě nepublikovaných vzpomínek, pamětí a autobiografických poznámek až do současnosti.
Sbírka nemá časově omezenou platnost, předměty a věci je možné darovat kdykoliv.
Kontakt:
Mgr. Tomáš Bursík
email: tomas_bursik (at) nm.cz
tel.: 222 781 676 mobil: 725 371 054
Národní muzeum
Oddělení novodobých českých dějin
Václavské náměstí 68
115 79 Praha 1
Budování nové sbírky k dějinám českého skautingu v Národním Muzeu Při příležitosti blížícího se stého výročí od založení skautingu v českých zemích se Národní muzeum obrací k široké veřejnosti se žádostí o pomoc při sběru předmětů a dokumentů, které se pojí s dějinami českého skautingu od jeho založení v roce 1912 až do dnešní doby.
Žádáme ty, kteří mají ve svém vlastnictví některý z níže uvedených předmětů a byli by rádi, aby zůstaly zachovány i pro další generace, aby takové předměty a věci věnovali Národnímu muzeu pro výstavní a dokumentační účely.
A. Hmotné artefakty (kroje, odznaky, totemy atd.)
B. Fotografie a další obrazové dokumenty
C. Rukopisy (vzpomínky, korespondence)
D. Audio/video dokumenty
E. Oddílové kroniky
Kontakt:
PhDr. Ivan Malý
email: ivan_maly@nm.cz
tel.: 222 781 676
Národní muzeum
Oddělení novodobých českých dějin
Václavské náměstí 68
Praha 1