Přejít na navigaci

Vyznamenání pro Hanu Truncovou

  • Datum: 10.11.2020 v 15:32,
  • Přidat komentář
  • 5. listopadu 2020 – ND versus Janderovka

    V současné době jsem na majáku jakoby na moři, kde nezazvoní žádná návštěva, pouze se valí zprávy z PC, tsunami z mezinárodního prostředí, kde si lidé nepodávají ruce, úsměvy pod rouškou nadobro zmizely, jaká úleva pro ty, kteří se už neumí zasmát hlasitě od plic…

Ale já dnes čekala filmaře z ČT 2, natáčet se mělo v arkýři na poschodí – starost mi činilo jedno zadání, citovat větu z textu jisté písně, hitu z listopadu/89… Ještě že to neměl být můj zpěv, všichni by z ND či ze svých křesel doma utekli. Odmítla jsem recitaci…

Parta dorazila, jména jsem ani nezaregistrovala, už jsem dlouho nepřivítala větší společnost, člověk se stává dosti rychle plachým – u dveří mladé slečny – za chvíli tu byli tři školáci, jedna dívka, dva kluci, kteří mi později předaly dary: Cenu Paměti národa, hlavu LVA v sametové kazetě, pestrou podzimní kytici, knihu – dokument, moji zvětšenou fotografii v rámu… a slečny nikde, nemám přehled o společnosti. Honem, rychle jsem natiskla něco z Wordu, co by mohlo zajímat školáky. Pro pana ředitele Paměti národa, jeho sekretářku producentku, pro pány filmaře, pana režizéra jsem měla připravené fotografie ze Spolku Dcer i mých „300 let života“.

Pan režizér, který měl o programu přesnou představu, mi napsal hůlkovým písmem celý program na formát A4, extra pokyny, také komplimenty k mé módě, což mi dalo sebevědomí v době zahalených tváří.

Nedívala jsem se na čas, dnešní společnost mi přivezla přímo do bytu život, který miluji, žádné stojaté vody, jen jsem si měla napsat alespoň křestní jména, rozdat po mailu toto mé poděkování za nádherný společný čas několika generací na jedno téma – zaznamenat vzpomínky z doby kdy má generace vyrůstala, dospívala, s demokracií, také totalitou, 2. světovou válkou, další totalitou a dnešní demokracií.

Váženou, milou návštěvu jsem doprovázela až na chodník, ještě se fotografovalo, dlouze mávalo, děkuji za Vaše slova, úsměvy, za práci za mikrofonem, za kamerou, za režii dokumentu. Samozřejmě za dary, skvělý nápad zapojit do dokumentace novodobých dějin školní mládež, jak jsem se dozvěděla, tyto děti natočily o mně kýžený dokument, který bude vysílán z ND – jestli tam přece jenom budeme coby ocenění?

Mávám Vám všem znovu, přeji dobré pořízení 17. listopadu v ND!

S přátelským pozdravem, Hana Truncová

Text dodatečně zpracoval Vít Kološ.