18. března 2008 6:59 iDNES.cz
Svět je uvidí pod názvem Daughters of the Enemy, tedy dcery nepřítele; v Česku ponese rozsáhlé dokumentární svědectví jméno Dcery 50. let.
Postup tak trochu připomíná činnost Spielbergovy nadace, shromažďující po celém světě výpovědi o holokaustu. Do cyklu Dcery 50. let však už od počátku točí desítka posluchačů FAMU v Česku a na Slovensku vzpomínky na jiné hrůzy, zpovědi pětatřiceti dcer politických vězňů.
Dohled nad unikátním projektem převzala známá dokumentaristka Helena Třeštíková, která na FAMU přednáší, producentkou je Zuzana Dražilová.
Co se bude s nasnímanými vzpomínkami dít dál? „Zhruba čtyřhodinový záznam každého svědectví sestříháme na devadesátimutový materiál, který se bude digitálně archivovat. Se sběrem bychom měli být hotovi do konce května,“ plánuje producentka.
Část výpovědí bude určena výhradně ke studijním a archivním účelům, neboť jen některé z pamětnic poskytly štábu svolení k dalšímu veřejnému využití záznamu. „S těmi budeme dále spolupracovat při výrobě dlouhometrážního dokumentu a případně i cyklu pro obrazovku, o němž právě jednáme s Českou televizí,“ říká Zdražilová.
Všechna svědectví v digitální podobě budou uložena v Centru orální historie Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd, které je partnerem projektu, a na českých i zahraničních univerzitách. Tvůrci plánují, že by měla by být k dispozici rovněž pro potřeby základních a středních škol.
Dcery politických vězňů 50. let se společně scházejí od roku 1999 — o prvních dvanácti, které se daly dohromady, napsala Jana Švehlová, dcera anglického letce žijící ve Státech, svou doktorskou práci pro washingtonskou univerzitu. Nyní má skupina kolem padesáti členek a vybrané příběhy zveřejňuje na své internetové stránce www.dcery.cz.