Tisková zpráva
Konference na téma 50. léta očima dětí politických vězňů aneb Nezapomínáme a své vzpomínky a zkušenosti předáváme následujícím generacím, jejich učitelům, historikům i badatelům proběhla v pátek 20. listopadu 2009 v olomoucké Střední a vyšší zdravotní škole Pöttingeum.
Konferenci zaštítili JUDr. Dagmar Lastovecká, soudkyně Ústavního soudu ČR a pan Martin Novotný, primátor města Olomouce.
klikněte, prosím, na nadpis a čtěte dál
Akce byla zahájena paní Evou Vláhovou předsedkyní Občanského sdružení Dcery 50. let v 10.00. Po té zdravice pronesli: paní ředitelka školy Mgr. Zdeňka Mikšová, Ph.D., pan Martin Novotný, primátor města Olomouce, zástupce hejmana Olomouckého kraje pan Mgr. Radovan Rašťák a konečně zástupkyně slovenské delegace paní RNDr. Maja Jurčovičová, CSc.
Celodenní konference byla rozdělena do dvou základních bloků. Dopolední část byla převážně věnována příběhům Dcer a jejich rodičů se vztahem k besedám ve školách a k zachování paměti. K tomuto vystoupili paní Hana Truncová, paní Lída Vaďurová a pan Jan Janků. Paní Eva Vláhová předsedkyně zavzpomínala na počátky hnutí Dcer politických vězňů a přečetla příspěvky zakladatelky těchto aktivit paní Jany Švehlové. Uvítali jsme paní Zdenu Mašínovou, sestru bratří Mašínů, obyvatelku Olomouce, žáci školy připravili velmi dobře zpracovanou presentaci o letech totality, byla uvedena krátká esej o emigraci, kterou napsal pan Petr Jirounek, bývalý profesor na lékařské fakultě v Ženevě, vyslechli jsme vzpomínku na MUDr. Slávka Zapletala, profesora neurochirurgie z Olomouce přednesenou jeho neteří paní Mahulou Slámovou, paní Olga Bezděková nás seznámila s vedením kartotéky Akce 48 v Ústavu pro studium totalitních režimů, pan Michal Šmíd ze stejného ústavu nabídl uložení vzpomínek vybraných Dcer, příspěvek paní Hrubé o pomoci studentům zarámoval tuto tematiku a dopolední blok byl uzavřen slovenskými příspěvky paní Maji Jurčovičové a Daniela Kasaly.
Na druhou konfererenci v rámci Pražské deklarace — Svědomí Evropy a komunismus jsme byli všichni pozváni paní Janou Hybáškovou.
Odpoledne se zaměřilo na umění presentace a především na nové metody výuky dějepisu ve školách. Cennou přednášku uvedl slovenský kolega František Neupauer z Ústavu pamäti národa z Bratislavy. Pan Petr Šimíček z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě nabídl širokou paletu zkušeností jak z výuky na gymnáziu, tak i při přípavě výukových materilálů v rámci občanského sdružení Pant, které se zaměřuje na soudobé dějiny. Paní Jana Berková z Toronta pohovořila o metodách výuky historie v Kanadě, o svých dlouholetých zkušenostech učitelky i Dcery politického vězně. Paní učitelka Dokoupilová představila zkušenosti své ze Základní školy v Bohuňovicích. Kristýna Bušková, čerstvá absolventka studia psychologie na universitě v Glasgow zaujala svým vystoupením zaměřeným na psychologické dopady věznění otců na dcery bývalých politických vězňů v 50. letech v Československu a způsoby jejich zvládání. Čechošvýcarská fotografka Sava Hlaváček představila svůj záměr pro Mene Tekel v únoru 2010 a promluvila o tom, jak se potkala s Dcerami. Pro tuto konferenci připravila presentaci o členkách sdružení podbarvenou dobovými melodiemi z inkriminované doby. Příspěvek o otcích našich Dcer — panu Bedřichu Fučíkovi a Rudolfu Voříškovi, představitelích naší dlouho zakazované literatury a filosofie přečetla za sebe a za paní Čermákovou a Pokornu (roz. Fučíkové) paní Lída Voříšková.
Paní Dagmar Lastovecká zavzpomínala na 50. léta a z její promluvy vyplynula výzva k tomu, abychom nenechali zapomenout, abychom nejen nesli své vzpomínky dál, ale abychom proti totalitě, resp. totalitám bojovali.
Na závěr konference poděkovala moderátorka Jana Pellarová mecenášce paní Haně Štěpkové, díky níž se finanční záležitosti nemusely řešit, hostitelské škole v čele s paní ředitelkou. Díky patří též paní profesorce Fedorkové, paní Věře Pytlíčkové, která zajišťovala technickou část a paní Zuzaně Vittvarové, která měla celou režii programu v rukou.
Lehkost a překlenutí některých zaškobrtnutí zajistila svou profesionalitou paní Jana Pellarová.
Konference byla přínosem pro všechny zúčastněné.
Olomouc 20. 11. 2009