Moderní dějiny trochu jinak
Začátkem prosince navštívily naši školu Gymnázium Písnická dvě zajímavé dámy: Jaroslava Matoušková a Alena Voříšková z občanského sdružení Dcery 50. let. Zavítaly mezi nás na pozvání prof. Humhalové, aby nám formou besedy přiblížily svůj život v Československu v 50. letech minulého století. Příběhy těchto žen, které komunistický režim připravil o jejich blízké a zanechal tak hlubokou stopu v jejich vzpomínkách na dětství, naše studenty zaujaly a oživily tak učební látku moderních dějin. Snad ještě nikdy nebyla diskuse v rámci pravidelných besed na našem gymnáziu tak živá a názorově pestrá.
Citujme dojmy studentů:
„Beseda byla velmi působivá a byli jsme rádi, že jsme se mohli setkat s osobami, které zažily hrůzu komunistické éry na vlastní kůži.“
„Obě ženy nám podrobně vylíčily svoji trnitou cestu životem. Jejich příběhy v nás zanechaly silný dojem a vedly nás k hlubšímu zamyšlení nad tehdejší dobou.“
„Obě dámy byly velice sympatické, ochotné povyprávět nám o svých zkušenostech a odpovídat na naše — leckdy i osobní — otázky. Paní Matoušková se s námi dokonce podělila o své rodinné fotografie, abychom si tak mohli vytvořit lepší představu o jejím dětství.“
„Nikdo z nás se nedokáže vžít do jejich situace a každý doufá, že nikdy nezažije nic podobného.“
„S úctou přijímáme svědectví těchto dvou žen, ale nesouhlasíme s názorem paní Voříškové na ocenění bratří Mašínů, jejichž činy obhajuje.“
Jana Leichterová, Alice Kristenová, dějepisný seminář V8. a 4.A