V předvečer výročí justiční vraždy vyrazili mladí do ulic. Aby ukázali, že se na Miladu Horákovou nezapomnělo a nejde jen o jméno, podle kterého je pojmenovaná jedna z pražských ulic… Již zítra uplyne přesně 64 let od popravy političky, která se znelíbila komunistickému režimu. Na Miladu Horákovou zavzpomínali již dnes lidé v Praze.
Stovky lidí si dnes v hlavní městě připomněly justiční vraždu političky Milady Horákové i další oběti komunistického režimu. Lidé se sešli na hřbitově v Ďáblicích, v hromadných hrobech tam jsou pohřbeny desítky lidí, včetně katolického kněze Josefa Toufara, umučeného při výsleších StB.
Průvod několika set studentů vyrazil i k pomníku obětem komunistického režimu na Újezdu. Nad hlavami jim vlály transparenty „Komunismus bolí dodnes“ nebo „Proti ztrátě paměti“.
Horáková, právnička a národně socialistická poslankyně, byla popravena 27. června před 64 lety po vykonstruovaném procesu. Viněna byla z údajné velezrady a špionáže. Vězněna byla i za druhé světové války kvůli účasti na protinacistickém odboji.
Vzpomínal i herec Přeučil. Tátu mu taky soudili
Již dopoledne si její osobnost připomněly stovky žáků a studentů základních a středních škol v Národním divadle, kde jim společnost Člověk v tísni promítla dokumentární film Případ dr. Horáková. K dětem v předtočeném videu promluvil také herec Jan Přeučil, jehož otec byl souzen s Horákovou ve stejném procesu. Soud ho poslal do vězení na doživotí, v roce 1963 byl ale podmínečně propuštěn.
Na památku Horákové vzpomenuly odpoledne i desítky lidí na pietě na Vyšehradském hřbitově. U jejího symbolického hrobu položili věnce a květiny. „Horáková by byla nepochybně ráda, že pevnost jejích postojů svůj smysl měla,“ řekl ČTK pražský primátor Tomáš Hudeček k odkazu Horákové.