Paní doktorka Tania C. Mastrapa vyzývá čtenářky a čtenáře, aby se rozdělili o příběhy, jejichž důsledky pociťují dodnes.
Kdo je tato dáma? Tania C. Mastrapa je zakladatelkou firmy Mastrapa Consultants v Miami na Floridě, která sdružuje budoucí žadatele o návrat konfiskovaného majetku na Kubě. Je sekretářem Asociace pro studium kubánské ekonomiky, členkou rady Development Research Center, a poradkyní kubánského archivu — v projektu, který dokumentuje zemřelé za kubánské revoluce. Paní doktorka Mastrapa je členkou Asociace žen slovanských studií a Asociace pro rozvoj baltických studií. Její budoucí publikace zahrnuje Kubu a Kubánský archiv a vstupy budou v Encyklopedii Transitní (přechodové) spravedlnosti (vyjde v Cambridge 2011). Obdržela akademické tituly v oblasti práva, diplomacie a marketingu na význačných universitách. Je dcerou kubánských exulantů.
Klikněte, prosím, na titulek a dozvíte se další podrobnosti.
Ukradený osud
Vlády v ČR a Nikaraguy, tedy vlády po zásadní změně politické situace v zemi hledaly zkonfiskovaný majetek, aby napravily chyby minulosti. Kniha Konfiskovaný (Ukradený) osud zvýrazňuje vybrané případy obětí komunistické politiky. Přičemž komunistický režim na Kubě zůstává a mnoho otázek, které se týkají zkonfiskovaného či ukradeného majetku na ostrově, čeká na zodpovězení. Nejednoduché a bolestivé otázky pro ty, kteří přežili tyto tři režimy nebo jsou potomky: Jaký by byl život nebýt komunismu? Kým a čím bych se stal nebýt můj osud ukraden, konfiskován?
Oběti konfiskace majetku jsou často očerňovány a nařčeny z hamižnosti, chamtivosti, protože chtějí zpět svůj majetek. Komunistická propaganda velmi úspěšně užila závisti k znevážení obětí a jejich rodin. Ti, co přežili, shledali, že tyto postoje a nemoce zůstanou v různých stupních. Jsou tu i nezaiteresovaní, kteří věří přeživším a pomáhají dostat se přes toto. Konfiskace se neodehrávaly jako výhradní události, ale jako část velké hry, která vážně ovlivnila lidské životy v komunistické společnosti, těžká práce, vynucený exil, oficiální (povinný) ateismus, věznění a popravy. Autorka Vás zve, abyste se podíleli svými příběhy a fotografiemi tak, aby uvedené skutečnosti mohly být dokumentovány.
Svůj příběh můžete napsat v angličtině a poslat přímo paní doktorce Mastrapa na elektronickou adresu tania@mastrapaconsultants.com. V češtině potom na adresu zvittvarova@gmail.com. Děkujeme Vám za ochotu podělit se o své vzpomínky a zážitky.