Češi hledají zapomenuté pamětníky v soutěži Příběhy 20. století.
- Datum: 10.4.2014 v 16:45,
- Přidat komentář
-
Dne 9.4.2014 byl zahájen druhý ročník soutěže Příběhy 20. století, ve které lidé hledají zapomenuté pamětníky zlomových momentů minulého století. S více než šesti sty účastníky v loňském roce se Příběhy 20. století staly největší dokumentaristickou soutěží pro širokou veřejnost v České republice.
Vítězem prvního ročníku se stal příběh Dity Krausové, jedné z posledních přeživších z tzv. rodinného koncentračního tábora v Osvětimi-Březince. Vítěz hlasování veřejnosti, teprve šestnáctiletý Aleš Kubíček, se svými spolužáky z lovosického gymnázia objevil příběh Františka Lesáka, který zachránil mnoho životů ve své polní nemocnici v průběhu pražského povstání v roce 1945. Hlasování se zúčastnilo 26 000 lidí. V letošním roce může soutěžit každý, kdo do 5. října 2014 natočí autorskou audio nebo video nahrávku příběhu pamětníka a uloží ji na www.pribehy20stoleti.cz. Deset vítězů ve třech věkových kategoriích, kteří získají finanční a věcné ceny, vybere odborná porota a veřejnost na konci roku.
„Zájem o soutěž je ohromný. Lidé si uvědomují, že je potřeba příběhy pamětníků zachytit a předat dál, než zmizí navždy a to je skvělé, stejně jako fakt, že polovina soutěžících byla loni mladší osmnácti let," říká Mikuláš Kroupa, ředitel sdružení Post Bellum, které soutěž pořádá.
Účastníci soutěží ve třech věkových kategoriích: 13—15 let, 16—18 let a 19+ let a pamětníky a jejich příběhy mohou hledat kdekoli — ve své rodině, mezi známými a kamarády nebo v okolí svého bydliště. Soutěžní nahrávku pamětnického příběhu musí doprovázet textově zpracovaný příběh pamětníka (maximálně 10 000 slov) a fotodokumentace (aktuální i archivní fotky pamětníka a případně také fotokopie relevantních archivních dokumentů). Účastnit se mohou týmy vícero soutěžících a je povoleno spolupracovat s institucemi, jako jsou například Konfederace politických vězňů, Svaz bojovníků za svobodu a další. Soutěžící mohou také využít profesionálního dokumentaristického školení, které pořádá Post Bellum.
Odborná porota složená z historiků, novinářů a dokumentaristů bude u nahrávek i doprovodných textů hodnotit zejména poutavost a zajímavost příběhu a jeho historickou relevanci, stejně jako dokumentaristické zpracování tzn. výběr a způsob kladení otázek a vedení rozhovoru tazatelem.
V průběhu října a listopadu vyberou porotci tři vítězné příběhy v každé ze tří věkových kategorií. Soutěžní příspěvky budou zároveň zveřejněny na webu www.pribehy20stoleti.cz a lidé budou moci hlasovat, který příběh získá cenu veřejnosti.
Ceny pro vítěze:
Kategorie 13‒15 let 15 000 Kč, chytrý telefon, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce" 10 000 Kč, Vodafone bonusové kupony v hodnotě 5 000 Kč, komiks „Ještě jsme ve válce" 5000 Kč, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce" Stránka 2
Kategorie 16‒18 let 20 000 Kč, chytrý telefon, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce" 10 000 Kč, Vodafone bonusové kupony v hodnotě 5 000 Kč, komiks „Ještě jsme ve válce" 5 000 Kč, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce"
Kategorie 19 a více let 50 000 Kč, chytrý telefon, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce", nabídka tříleté smlouvy o autorské spolupráci s Post Bellum 10 000 Kč, Vodafone bonusové kupony v hodnotě 5 000 Kč, komiks „Ještě jsme ve válce", nabídka tříleté smlouvy o autorské spolupráci s Post Bellum 5 000 Kč, komiksová kniha „Ještě jsme ve válce", nabídka tříleté smlouvy o autorské spolupráci s Post Bellum
Cena veřejnosti Balíček produktů v ceně 20 000 Kč od společnosti SCIO, komiksová kniha Ještě jsme ve válce
Pořadatelé soutěže: Post Bellum a Pant o.s.
Hlavní partneři: Crocodille, Jan Dobrovský a Petr Pudil.
Partneři soutěže: Vodafone, SCIO , Ústav pro studium totalitních režimů
Mediální partneři: Český rozhlas, Česká televize, Deník, iDnes.cz, Aktuálně.cz a MF Dnes.
Soutěž podporují: Židovské muzeum v Praze, Conditio humana, o.s., Památník Terezín, Antikomplex, o.s., Národní muzeum, Liberecká občanská společnost, o.s., Skautský institut, Memoria, o.s., Senivia, Katedra dějin a didaktiky dějepisu PedF UK, Post Bellum sk
Zdroj: Post Bellum