V Národním památníku na pražském Vítkově ocenili vítěze soutěže Příběhy 20. století
- Datum: 12.12.2014 v 12:05,
- Přidat komentář
-
11. prosince 2014 v 20:57
Anna Sedláčková získala za příběh "Velké štěstí v době velkého neštěstí" první cenu v kategorii 13—15 let v druhém ročníku soutěže Příběhy 20. století, kterou vyhlásilo sdružení Post BellumFoto: ČTK
Pokračování po kliknutí na titulek
Občanské sdružení Post Bellum dnes v Národním památníku na pražském Vítkově předalo ceny v soutěži Příběhy 20. století. Na prvních místech se zaznamenanými poutavými osudy se umístily patnáctiletá Anna Sedláčková, osmnáctiletá Veronika Kobzová a tým pěti studentek. Porota vybrala celkem deset oceněných ve čtyřech různých kategoriích.
Do druhého ročníku největší dokumentaristické soutěže se letos přihlásily víc než tři stovky lidí. První cenu v nejmladší kategorii do 15 let si odnesla Anna Sedláčková za příběh Dagmar Lieblové, kterou překlep nacistického úředníka v Osvětimi v datu jejího narození zachránil od plynové komory.
„O svém příběhu hovořila velice vyrovnaně. To mně na ní zaujalo. A když jsem se seznámila s tímto projektem, napadla mně jako první ona. Její příběh byl pro mne velice poutavý a zajímavý. Možná v tom bylo i to, že jsem se s ní chtěla ještě jednou setkat. Byla to velice energická žena, ke které jsem měla určité pouto, i když jsem jí viděla jen jednou v životě,“ říká Anna Sedláčková.
V nejstarší kategorii nad 19 let zvítězil příběh o vojenském letci Miroslavu Šlechtovi, křesťanu a adventistovi, který během povinné vojenské služby v padesátých letech světil sobotu jako nepracovní den. Za to byl dvakrát na víc než pět let uvězněný.
Ředitel občanského sdružení Post Bellum Mikuláš Kroupa přiznává, že překvapením pro letošní porotu bylo velké množství účastníků v kategorii do 15 let:
„Těch účastníků byly desítky. Myslím, že jejich práce nejen daleko převyšovaly naše očekávání. Bylo nesmírně pozoruhodným aspektem, že to byly příběhy, které se netýkaly přímo jejich rodičů nebo přímých příbuzných, ale tito žáci často obcházeli pamětníky, které jim někdo doporučil. Je úžasné, že si dali práci s vyhledáváním těch příběhů.“
Zdroj: www.rozhlas.cz