Umět anglicky nebylo vždy výhodou
- Datum: 17.4.2012 v 21:16,
- Přidat komentář
-
Potkala jsem se s paní doktorkou Vlastou Beránkovou, rozenou Janebovou ve Spolku Carolinum v Karlově univerzitě. Navštívila představení v Divadle Inspirace a slyšela o Dcerách, tak mi přinesla svůj příběh.
Stačí kliknout na titulek
Univerzitní profesor, lékař Josef Skala z Vancouveru mě vyzval, abych napsala svůj příběh, do jehož osudu zasáhl totalitní režim.
Byla jsem dlouholetou členkou československého reprezentačního družstva ve sportovní gymnastice. Reprezentovala jsem naši republiku v letech 1952 — 1959 na mezinárodních utkáních v Dánsku, Švédsku, Německu, Francii, Číně, Sovětském svazu, Maďarsku a Jugoslávii.
V roce 1955 po utkání se Švédskem, když jsme zvítězily a byly hosty u švédského krále, jsem byla po návratu do vlasti odvlečena v noci do vězení v Litoměřicích a obviněna ze špionáže. Nesměly jsme totiž s nikým mluvit a to na recepci se švédskými gymnastkami jaksi nešlo. Uměla jsem anglicky a na požádání jsem poděkovala za pozvání na slavnostní recepci.
Byla jsem vězněna v Litoměřicích a potom v Ruzyni v Praze. Po propuštění jsem se umístila na šestém místě v nominaci na Olympijské hry v Melbourne, ale jet jsem nesměla. Olympiáda je cílem a snem všech reprezentantů, a tak jsem všechno oplakala. Přesto jsem nezanevřela a dodnes vedu oddíl žen v Sokole Smíchov I. a pracuji ve Výboru Spolku Carolinum.
PhDr. Vlasta Beránková, rozená Janebová
A kdo si chce zacvičit, prosím http://www.cesky-dialog.net/clanek/723-aktivnim-sta-345-im-k-dozivotni-sob-283-state-269-nosti