Diskusní seminář JUSTICE 2.0 – Mezinárodní spravedlnost pro nepromlčitelné zločiny komunismu
- Datum: 18.4.2016 v 12:13,
- Přidat komentář
-
Dne 19. února 2016 jsme se zúčastnily výše uvedeného semináře, který pořádala Platforma evropské paměti a svědomí na Nejvyšším správním soudu v Brně pod záštitou předsedy NSS pana JUDr. Josefa Baxy a děkanky právnické fakulty Masarykovy univerzity paní doc. JUDr. Markéty Selucké, Ph.D., ve spolupráci se sdružením studentů práv ELSA.
Pokračování po kliknutí na titulek
Seminář moderovala paní Veronika Sedláčková a vystoupili hosté pan prof. Dr. Frank Meyer, LI.M., vedoucí katedry trestního práva a trestního řádu včetně mezinárodního trestního práva University v Curychu, Švýcarsko a prof. Dr. Dr.h.c. mult Albin Eser, MCJ, emeritní ředitel Ústavu Maxe Plancka pro zahraniční a mezinárodní trestní právo, bývalý soudce Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslavii z Freiburgu, Německo. Úvodní slovo měl doc. JUDr. Martin Škop, proděkan právnické fakulty MU Brno. Projekt představila paní Mgr. Neela Winkelmannová, Ph.D., výkonná prezidentka Platformy evropské paměti a svědomí. Za nepřítomného JUDr. Josefa Baxu promluvil soudce JUDr. Pavel Molek. V diskusi pak vystoupil pan Elemor Lepik von Wiren, předseda pracovní skupiny pro novou nadnárodní instituci spravedlnosti, Estonsko, paní Dr. Nika Bruskina z Právnické fakulty University ve Vilniusu, Litva. K projektu se vyjadřovala též paní senátorka JUDr. Eliška Wagnerová, (která je ve věci zřízení mezinárodního tribunálu pro zločiny komunismu skeptická), paní JUDr. Dagmar Lastovecká, paní Dr. Vivienne Soyková a další.
Po skončení diskuse byl promítnut dokumentární film JUSTICE 2.0, obsahující výpovědi svědků mezinárodních zločinů komunismu.
Účelem projektu je zvýšit povědomí o nedostatečné spravedlnosti pro mezinárodní zločiny komunismu a iniciovat mezinárodní diskusi o dalších krocích.
Této akce se zúčastnily Dcery: Marie Janalíková, Hana Součková, Dr. Vivienne Soyková a Anna Macková.
Hana Součková