Pamětní destička Evě Vláhové v Ostravě — Porubě
- Datum: 30.5.2016 v 14:57,
- Přidat komentář
-
Položení pamětní destičky Evě Vláhové v Ostravě-Porubě
Publikováno: 30.5.2016, Aktualizováno: 30.5.2016 12:00Rubrika(y): Akce Moderních DějinAutor: (red)V pondělí 27. června 2016 u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu položíme pamětní destičku Evě Vláhové, dlouholeté předsedkyni občanského sdružení Dcery 50. let. Destičku vytvořila sochařka Šárka Mikešová, akci pořádá Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu a PANTem.
Pokračování po kliknutí na titulek
Sraz účastníků bude 27. června 2016 v 15 hodin přímo na místě, před domem na adrese náměstí Družby 1211/6 v Ostravě- Porubě, slavnostní vzpomínku pronese Petr Šimíček z PANTu.
PANT od roku 2014 rovněž uděluje studentovi či studentům, kteří získají nejlepší umístění v prestižní soutěži s tematikou moderních dějin Cenu Evy Vláhové za svědectví o komunismu 50. let. Vybíráme z prací zaslaných do soutěže Příběhy 20. století, kterou PANT organizuje spolu se společností Post Bellum, a EUSTORY. Vyhodnocení prací s touto tematikou a určení vítězů připadá členům PANTu. Ocenění studenti získávají pamětní diplom a finanční prémii. Donátory Ceny Evy Vláhové jsou Jana a Tony Švehlovi z USA.
Eva Vláhová byla dlouholetou předsedkyní občanského sdružení Dcery 50. let a laureátkou Ceny Jaromíra Šavrdy, kterou uděluje Občanské sdružení PANT. Dětství paní Evy Vláhové bylo poznamenáno bezprávím komunistického režimu. Její otec s e dostal ve vězení a Evě Vláhové bylo v době jeho zatčení jedenáct let, sestru má o čtyři roky starší. Její matka se starala sama o dvě dcery a babičku. Evin otec si odseděl šest let na Bytízu, v Leopoldově a na Pankráci. „Pro maminku i pro něj bylo těžší opětovné sžívání, ale protože se měli rádi, manželství vydrželo,“ popisuje Eva Vláhová atmosféru v rodině po otcově návratu z vězení. Teprve nedávno zjistila, že její otce chtěl režim znovu zavřít v roce 1964. Zatčení i věznění otce pochopitelně poznamenalo život celé rodiny a také paní Evy Vláhové, která měla celou dobu trvání komunistického režimu nálepku "třídně nespolehlivého" člověka.Eva Vláhová je jednou z dvanácti dcer bývalých politických vězňů, jejichž osudy posloužily čechoamerické psycholožce Janě Švehlové ke zpracování politicko-psychologické studie Dcera nepřítele státu, v níž se zamýšlí nad důsledky či traumaty, které přinášelo zatčení rodičů, dlouhá léta bez nich a opětovné sžívání s nimi po návratu z vězení. Sdružení Dcery 50. let vzniklo v roce 1999 právě z podnětu Jany Švehlové, dcery bývalého letce RAF, který se dostal do komunistického vězení. Jeho hlavní náplní je shromažďování příběhů dětí, jejichž rodiče byli persekvováni na základě komunistického práva, stalinských doktrín, apod. Příběhy v psané podobě nebo ve formě audio či audiovisuální nahrávky sdružení poskytuje k dalšímu, především výukovému a studijnímu využití. Sdružení podporuje projekty, které vedou k publikaci příběhů Dcer jak v psané podobě, tak ve formě audio či audiovizuálního výstupu. Členky navštěvují školy všech stupňů a osvětově působí v rámci výuky novodobé historie či občanské nauky. Sdružení spravuje webové stránky www.dcery.cz, jejich anglickou verzi www.enemysdaughters.com. Na nich se některé příběhy objevují a otevírají prostor k diskusi na téma zkušenosti dětí s totalitními režimy